Spirr

Jak nie bać się przed egzaminem ósmoklasisty? Pozbądź się stresu egzaminacyjnego.

spirr.pl • breathing • 8 min

thumbnail

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin, z którym co roku zmierzają się uczniowie szkół podstawowych. Dla wielu uczniów natłok materiału, zbliżająca się data egzaminu oraz presja wynikająca z chęci uzyskania jak najwyższego wyniku staje się wiecznym źródłem nieustającego stresu i lęku egzaminacyjnego. Zdrowe podejście do stresu to podstawa, ważne, by nie tylko uporać się z krótkim, tymczasowym lękiem, ale żeby też wspierać długoterminowe dobre samopoczucie.

Skąd ten cały stres?

Stres egzaminacyjny zazwyczaj wynika z przyczyn takich jak brak wiary w swoje możliwości, oczekiwanie porażki, stawianie sobie zbyt trudnych celów lub wymagań, pomijanie powodów szczęścia, zbyt mało czasu na relaks lub zwyczajny lęk przed nieznanym. Najczęstszymi somatycznymi (fizycznymi) objawami stresu egzaminacyjnego u nastolatków są np. ból brzucha lub głowy, pocenie się, szybkie bicie serca, płytki lub szybki oddech, mdłości, ból w klatce piersiowej, drżenie mięśni.

image

Niektórzy przed egzaminem odczuwają duży lęk, który szybko zmienia się w panikę, spowodowaną ich przekonaniem, że nie zdążą się dobrze przygotować i że nie poradzą sobie na egzaminie. Dużo osób boi się też uczucia „pustej kartki”. Boją się, że usiądą do egzaminu, i że ze stresu wszystko zapomną. Na szczęście istnieją sposoby na to uczucie. Są to oddechy w kwadracie, czy wizualizacja np. ognisko. Animowane i interaktywne wersje tych ćwiczeń znajdziecie w naszej aplikacji i na stronie. Często nastolatkowie mają także silną chęć uzyskania jak najwyższego wyniku i dostania się do ich wymarzonego liceum. Te wszystkie powody razem w konsekwencji prowadzą do silnego stresu, który przeszkadza w nauce. Warto zauważyć, że są też uczniowie, którzy odczuwają ten stres w znacznie mniejszym stopniu, przez co pozytywnie motywuje ich do nauki. Więc jakie są nasze rady na stres egzaminacyjny?

4 minmeditation
Ognisko

1. Zaplanuj naukę

Przed rozpoczęciem swojej sesji nauki, zaplanuj, czego dokładnie chcesz się nauczyć. Zrób sobie listę rzeczy do zrobienia i zaplanuj sobie w jaki sposób chcesz się nauczyć każdego z tematów.

image

2. Rób przerwy w nauce

Naszą drugą, najprostszą radą jest robienie sobie przerw w nauce. Może wydawać się to oczywiste, ale nasz mózg jak wszystko, nie może pracować na najwyższych obrotach przez całą dobę. Potrzebuje chwili odsapki i odpoczynku. Nasz jeden okres czasu nauki może trwać maksymalnie 30 minut, a przerwa nie krócej niż 5 minut.

3. Rób ćwiczenia oddechowe

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się lęku i stresu egzaminacyjnego jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych, które znajdziesz na naszej stronie i w aplikacji. Najskuteczniejszym z nich jest oddychanie w kwadracie.

6 minbreathing
Oddechy w kwadracie

4. Zadbaj o aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna taka jak spacery, ćwiczenia w domu czy piłka nożna ze znajomymi to idealny sposób na oderwanie głowy od codziennej nauki i wprowadzenie siebie w stan relaksu.

image

5. Zmień perspektywę

Zapamiętaj, że egzamin ósmoklasisty to tylko pojedyncze wydarzenie i nie definiuje ciebie jako osoby. Staraj się potraktować egzamin jako okazję na pokazanie swojej wiedzy i umiejętności.

10 minknow yourself
List od siebie z przyszłości
image

Stres egzaminacyjny dotyka wiele osób, ale odpowiednimi strategiami, można się z nim uporać i staranie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Polecamy także skorzystanie z naszej darmowej aplikacji Spirr dostępnej także w formie strony internetowej, która została zaprojektowana, by pomagać osobom z wieloma objawami psychicznymi, w tym stresem egzaminacyjnym. Powodzenia na egzaminie ósmoklasisty.

Źródła